Jesen 2023 - čo je nové s kovidom ?

28.09.2023

Po lete, keď sme o kovide veľa nepočuli, sa znova objavuje vo väčších počtoch. Prispeli k tomu dovolenky- cestovanie, stretanie s ľudmi z rôznych častí Zemegule a návrat detí do školy. K šíreniu prispieva aj ľahostajnosť a neohľaduplnosť ľudí, ktorí chorí chodia do práce, školy, nenosia rúško, keď sú nachladení, alebo kašlú a ani ich nenapadne sa testovať.

Kovid je t.č. považovaný za ľahké ochorenie, stále však platí, že starší ľudia majú nepríjemné priebehy, komplikované zhoršovaním ich chronických ochorení. "Moderný" je aj postkovidový syndróm - keď pacienti /hlavne mladší/ aj po ľahkom  priebehu ochorejú závažným ochorením, ktoré s kovidom na prvý pohľad vôbec nesúvisí - napr. máme niekoľko pacientov s postkovidovou fibriláciou predsiení, rôznymi bolesťami kĺbov, hlavy, nespavosťou a dokonca s oslepnutím.

Stále platí, že považujeme za najlepšie sa kovidu vyhnúť. V ambulancii máme denne okrem kovidu pacientov s kašľaním, horúčkami, nádchou a zas nosíme respirátor - snažíme sa chrániť seba, naše rodiny aj pacientov.

Preto prosíme aj Vás, našich pacientov, aby ste v čakárni a ambulancii mali respirátor, alebo aspoň rúško - chránite tým seba aj ostatných.  Buďte ohľaduplní - najmä voči starším pacientom, ktorí mnohí majú viacero závažných ochorení a kovid pre nich nie je žiadnou "chripôčkou", ale vážnym ochorením.

Prajeme Vám krásnu jeseň, prežitú v zdraví

Vaša ambulancia
Vytvorte si webové stránky zdarma!