Čo nám hrozí v tejto zime ?

10.12.2024

Zimné obdobie chladné a vlhké je predurčené na šírenie rôznych respiračných ochorení. Po dovolenkovej vlne kovidu, tento akoby sa stiahol a miesto pod slnkom / resp.pod zamračenou oblohou/ si vybojovali iné ochorenia. Od banálnych prechladení, cez niekoľkodňové horúčkovité ochorenia až po zápaly pľúc, ktoré sa nám od začiatku novembra nejak namnožili. Drvivá väčšina ochorení začína ako vírusová infekcia - tu antibiotiká nepomôžu, treba vyležať v teple, užívať vitamíny, cmúľatká na boľavé hrdlá, lieky proti kašľu alebo na odkašľanie a ozbrojiť sa trpezlivosťou. Niekedy /hlavne, keď pacienti podcenia dôležitosť liečenia/ sa k vírusom pridajú aj baktérie - vtedy vravíme o superinfekcii- a v takom prípade väčšinou už sú aj antibiotiká namieste. 

Niekoľko dobrých rád:

1, Neopodstatnené užívanie antibiotík Vám môže narobiť viac škody, ako úžitku /bolesti brucha, žalúdka, hnačky, gynekologické infekcie, zlenivenie imunity a náchylnosť na ďalšie choroby, zaťaženie obličiek a pečene, vyrážky/. Okrem toho , poisťovne veľmi bedlivo sledujú predpisovanie antibiotík - z týchto dôvodov antibiotiká po telefóne bez vyšetrenia nepredpisujeme. Preto príďte na vyšetrenie a CRP /z kvapky krvi z prsta/.

2, Určite sa nám ozvite ak

- máte horúčky /teplota nad 38 C/ viac ako 3 dni, 

- ak sa Vám ťažko dýcha, 

- ak sa rozkašlete vždy pri hlbokom nádychu, 

- ak ste dôchodca chorý viac ako 3 dni, 

- ak si nie ste istí, či sa liečite dobre

- ak sa liečite niekoľko dní, ale Váš stav sa nezlepšuje

- ak sa Váš stav napriek liečbe zhoršuje

3, Pokiaľ ste práve ochoreli na nádchu a nemáte horúčku, ani iné vážne príznaky, nemusíte hneď bežať na vyšetrenie. Zostaňte doma, v teple, pite čaj s medom, citrónom, alebo niektorý z horúcich nápojov s paracetamolom /Coldrex, Teraflu, Panadol grip..../, nasaďte si vit C 1000mg, Kalobu a snažte sa čo najviac odpočívať. Dostatok spánku je samozrejmosťou a dôležitou súčasťou každej liečby. 

4, Ak sa zopakuje scenár z minulého roka, môžeme čakať, že kovid sa stiahne /do nemocníc/ a medzi ľudmi budú kolovať chrípka a jej podobné /horúčkovité/ vírusy. Keďže chrípka môže byť svojimi komplikáciami /zápal pľúc, zápal srdca/ smrteľným ochorením, radíme starším pacientom, ľuďom pracujúcim medzi ˇluďmi /predavačky, učitelia, pracovníci v halách/, aby sa dali očkovať proti chrípke. Očkovanie sa obvykle načasuje od konca septembra do konca decembra. Na vytvorenie protilátok sú potrebné 2- 3 týždne. Očkovať sa môžu len ľudia, ktorí sú zdraví - ak si nie ste istí -zavolajte nám.

5, Seniorom /nad 60r/ odporúčame dať sa zaočkovať proti pneumokokovi - Streptococus pneumoniae /baktérii, ktorá zo všetkých najčastejšie vyvoláva zápal pľúc/. Vakcína obsahuje 20 sérotypov pneumokoka. Podľa výrobcov stačí doživotne jedno očkovanie. Očkovať sa dá hocikedy. Očkovať sa môžu len ľudia, ktorí sú zdraví - ak si nie ste istí -zavolajte nám..

6, Podniknite preventívne opatrenia - snažte sa mať dostatok spánku, vitamínov /vit C 500-1000 mg, vit D 2000-4000 IU/, športujte, chodievajte na prechádzky von, dobre sa oblečte, keď idete von, k lekárom NOSTE VŽDY RˇÚŠKO alebo RESPIRÁTOR. Choré návštevy vždy slušne odmietnite a sami na návštevy chorí nechodievajte.

Prajeme Vám krásnu zimu prežitú v zdraví .



Vytvorte si webové stránky zdarma!