COVID - odber protilátok IgM  a IgG na ambulancii

21.02.2021

K PCR testom, na ktoré pacienti chodia do Košíc a antigénovým testom /ktoré za poplatok robíme aj v ambulancii/ pribudlo vyšetrenie na protilátky IgM a IgG, ktoré robí naše zazmluvnené laboratórium - odoberáme ich na ambulancii zo žilovej krvi pacientom s prekonaným covidom...

IgM sú protilátky akútnej fázy - svedčia o prebiehajúcej infekcii 

IgG sú protilátky chronické - tie, ktoré ostávajú po prekonaní a chránia pred ďalšou nákazou.

 Odoberáme ich pacientom, ktorí sa vracajú z karantény alebo tým, ktorí covid prekonali dávnejšie a chcú vedieť, či ešte majú nejakú ochranu. Pacienti s ťažším priebehom ich majú zvyčajne vyššie ako tí, ktorí mali ľahký priebeh . To znamená, tí ktorí sa potrápili s covidom, sú lepšie chránení pred opakovaným ochorením. Ako dlho také protilátky pretrvajú a budú chrániť, zatiaľ nikto nevie povedať. 

Napr. pacientka s bezpríznakovým priebehom a pozitívnym testom PCR v novembri, sa prišla dať vyšetriť a protilátky nemá, t.j. môže ochorieť zas.

Pacientom, ktorí prekonali covid, okrem protilátok štandardne kontrolujeme aj obličkové a pečeňové testy, cukor..., podľa potreby posielame na kontrolné pľúcne vyšetrenie, kardiologické atď... individuálne podľa priebehu a ďalších ochorení pacienta...

Ak ste covid prekonali - máte o tom sms alebo papierové potvrdenie a nehlásili ste sa nám, môžete sa objednať - napr. mailom - sestrička si s Vami dohodne termín - na kontrolné odbery.

Najnovšie poznatky ukazujú, že pacienti s ťažkým priebehom môžu mať PCR pozitívne aj 3 mesiace, aj keď už nie sú infekční, takže robiť PCR po prekonaní nemá zmysel. My robíme pacientom zväčša antigénový test, ktorí mnohí zamestnávatelia požadujú, aby sme pri niektorých, nie celkom jasných prípadoch, vylúčili infekčnosť pacienta pri nástupe do práce. 

Pacienti, ktorí majú o prekonaní covid doklad - SMS alebo potvrdenie o pozit antigénovom teste - sa 3 mesiace od pozitívneho výsledku nemusia zúčastňovať povinného testovania a NEPOTREBUJÚ NAŠE POTVRDENIE. Preukazujú sa pozitívnym výsledkom.

Peknú jar a pevné zdravie Vám praje Vaša ambulancia :)