Naturálna medicína

Na tejto stránke sa ešte pracuje.

Akupunktúra patrí medzi alternatívne medicínske postupy pochádzajúce z Číny. Sú to liečebné metódy staré niekoľko tisícročí. Podľa starého čínskeho diela Kniha o prírode a živote  má akupunktúra viac než 2000 rokov. Tzv. terapia čen-ťiou  ktorá je jednou y najstarších a najobľúbenejších metód čínskeho liečiteľstva sa skladá z 2 rovnocenných liečebných metód , tj.  akupunktúry (akus-čen= pichanie ) a ignipunktúry (ťiou = hriať , požehovať). Akupunktúra a ignipunktúra sú iba časťou TČM , kde ďalej patrí masáž, fyzioterapia,  telesné cvičenie, respiračná terapia, herbálna medicína , ale i liečba slnkom a hydroterapia. Kým v severných oblastiach Číny vplyvom chladného počasia prevažoval rozvoj ignipunktúry (moxy ), v strednej Číne manupresúry , v južných teplých oblastiach Číny to bola hlavne akupunktúra.  Liečba spočíva v zapichovaní tenkých ihličiek do citlivých (akupunktúrnych) bodov na tele. 

Názov moxa pochádza z japonského mo-kušu - spálená bylina. Do Európy ju priniesli Holanďania žijúci v Japonsku. Moxovanie je veľmi príjemná, bezbolestná metóda, pri ktorej používame zapálenú moxu (najčastejšie rastlina palina), vzhľadom pripomínajúcu cigaru a ňou nahrievame akupunktúrne body. 

Apiterapia je liečba včelími produktmi , ktorá môže pomáhať pri mnohých, predovšetkým chronických chorobných stavoch. Chémia nie je žiadnym všeliekom a má svoje negatívne účinky, preto sa veľakrát oplatí obrátiť k prírode, ktorá má odpovede na mnohé otázky a často je tým najlepším lekárom.